Özellikli Bölümler

TEDAVİLER

 

GETAT (GELENEKSEL VE TAMAMLAYICI TIP )

“Geleneksel  ve tamamlayıcı tıp”  fiziksel ve ruhsal hastalıklardan korunma, bunlara tanı koyma, iyileştirme veya tedavi etmenin yanında sağlığın iyi sürdürülmesinde de kullanılan, farklı kültürlere özgü teori, inanç ve tecrübelere dayalı, izahı yapılabilen veya yapılamayan  bilgi, beceri ve uygulamaların bütünüdür. Batı tıbbını destekleyici ve tamamlayıcı yöntemlerdir.

Ozon Terapi

Ozon tedavisi nedir?

Oksijenli solunum yapan tüm canlılar için oksijen, hayati bir önem taşır. Oksijen, tıpta tedavi amacıyla iki farklı yöntemle kullanılabilir. Bunlardan ilki olan ‌normobarik oksijen, özellikle hastane kliniklerinde solunum güçlüğünün yaşandığı akut durumlar veya ‌KOAH (Kronik ‌Obstrüktif Akciğer Hastalığı) hastası bireylerde kullanılan oksijen tedavisidir. İkincisi, yani ‌hiperbarik oksijen ise atmosferden çok daha yüksek bir basınç altında ve yüzde yüz oranında oksijen içeren ortamlarda uygulanan tedavi yöntemidir. Normalde havada yaklaşık olarak %21 oranında oksijen bulunur. Ozon terapisi esnasında yüksek basınç altında yüzde yüze kadar çıkarılan oksijen oranı sayesinde plazma içerisinde çözünen oksijen miktarı arttığından çevre dokulara ulaşan oksijen de artar. Bu sayede damar hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığın tedavisi mümkün hale gelir.

Ozon Tedavisinin Yararları

Hücre ve dokulara giden kan dolaşımını hızlandırır,

Bağışıklık sistemini güçlendirir, enfeksiyon hastalıklarına karşı direnci arttırır,

Damarları (arter ve venler) yeniler, tansiyonun düzelmesini sağlar,

Kan ve Lenf sistemini temizler,

Derinin üçüncü bir böbrek ya da ikinci akciğer sistemi gibi çalışmasını sağlar,

Daha temiz, yumuşak ve daha gençleşmiş bir cilt,

Kaslarda biriken toksini gidererek kasları gevşetir ve yumuşatır, esnekliğini arttırır,

 Eklem ağrılarını ve kas rahatsızlıklarını iyileştirir,

Hormon ve enzim üretimini normale döndürür,

Beyin fonksiyonlarını ve hafızayı kuvvetlendirir,

Depresyon ve sıkıntıyı ferahlatır,

Stres hormonu olarak bilinen adrenalini okside ederek genel bir sakinlik sağlayarak depresyon kaynaklı gerginliği gidermeye.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Major Yöntem: En yaygın kullanım metodudur. Bu metodla kişiden 50-200 ml arasında alınan kan, tedavi seanslarının sayısı ve uygulanacak ozon dozu; hastanın genel durumuna, yaşına ve esas hastalığına bağlı olacaktır.

Minor Yöntem: Kişiden alınan 2 – 5 cc arası kan, belirlenmiş dozda ozonla karıştırılarak kişiye enjekte edilir.

Vücut Boşluklarına Ozon Verilmesi: Rektal – Makat yoluyla, vajinal ve kulak yoluna püskürtme yöntemi ile kişiye ozon verilir.

Eklem ve kas içine ozon gazı verilmesi: Kas İskelet Sistemi rahatsızlıklarında, uygun bir iğne ile belirli dozda ozon gazı kişinin eklemlerine ve kaslarda ağrılı bölgeye enjekte edilir.

Ozon torbası: İyileşmeyen yaralarda ve diyabetik ayaklarda, cilt lezyonlarında, enfeksiyonlarda, dolaşım bozukluklarında, nöropatik ağrılarda ve huzursuz bacak sendromunda kullanılır.

Ozon kupa:Özellikle bası yaralarında kullanılır.

Sülük Tedavisi

SÜLÜK NEDİR

Tarihsel bir tedavi yöntemidir. Tıbbi sülük olarak isimlendirilen Hirudo Medicinalis, Hirudo Verbana ve Hirudo Orientalis adı verilen hayvanlar kullanılarak yapılan bir tedavi yöntemidir. Tedavide sülüğün vücutta bulunan durağan kanı boşaltmasının yanı sıra sülüğün salyasında bulunan 106 değişik enzim sayesinde şifa sağlamaktadır.

NEDEN SÜLÜK TEDAVİSİ ?

Son yıllarda yapılan çalışmalarda sülüğün salyasında insan vücudu için yararlı olan ve bazı hastalıkların tedavisinde kullanılabilecek 106 değişik enzim tespit edilmiştir. Eski tarihlerden beri sülüğün bazı hastalıklara iyi geldiği biliniyordu. Ancak, tıbbın ve laboratuvar imkanlarının yeteri kadar gelişmemesi sebebiyle bu şifanın kesin kaynağı tespit edilemiyordu.Son yıllarda bilim adamlarının yapmış oldukları bilimsel çalışmalarda sülüğün salyasında bulunan enzimler tespit edilmiştir. Bu nedenle, sülük tedavisi yeniden ve bilimsel kanıtları ile gündeme gelmiştir.

Sülük tedavisi medikal ozon tedavisi ile birlikte uygulanması halinde sülüğün faydalı etkilerini artırmaktadır. Bu ikilinin birlikte uygulanmasını özellikle tavsiye ediyoruz. Gerek Sülük tedavisi ve gerekse ozon tedavisi doğal tedavi yöntemleri olup, yan etkileri yok denecek kadar azdır. Ayrıca tüm vücut sağlığı için faydalı bir çok etkileri mevcut olduğundan uygulanmasında hiç bir sakınca yoktur.

Sülük ve ozon tedavisi sadece hastalarda uygulanmaz. Yılda iki kez sülük ve ozon tedavisi almak insanın bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıklara karşı korur. Yaşlanmayı geri alır, antiaging etki yapar. Şekeri, tansiyonu, damar sistemini düzenler. Baharda ve sonbahar aylarında kışa girerken sülük ve ozon tedavisini mutlaka yaptırın.

SÜLÜK NASIL TEDAVİ EDİYOR ?

Sülük insan vücudundan kan emerken bir çok salgısını insan vücuduna zerk eder.

Kan pıhtılaşmasını engelleyici madde(Antiagregan)

Oluşmuş pıhtıyı eritici madde (Fibrinolitik madde)

Ağrı kesici (Analjezik ve antiromatizmal madde)

Mikrop öldürücü (Antibakterial madde)

Tansiyon dengeleyici (Antihipertansif madde)

Kas gevşetici ve sinirleri sakinleştirici (Anksiyolitik madde)

Koruyucu (Preventive madde)

 

Hacamat

Hacamat nedir?

Hacamat, yüzyıllardır bir sağlık yöntemi olarak uygulanan ve günümüzde de alternatif tıp adı altında yer alan bir tedavi şeklidir. Özel kupalar yardımı ile bir kan alma işlemi olan hacamat, vücudun kendi kendine atamadığı toksinlerin, vakum ile temizlenme işlemidir.

Hacamatın Faydaları Nelerdir?

Hacamat, vücudun dışarıya atamadığı toksinlerin, ağır metallerin, kullanılan ilaçların ve hormonlu gıdaların vücutta bıraktığı kalıntıların temizlenmesine yardımcı oluyor.

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, vücut direncini artırıyor.

Ödem atımına yardımcı oluyor.

Kan üretimi ile görevli organları uyarıyor, beyin fonksiyonlarını canlandırıyor.

Boyun ve bel fıtığı, eklem ağrıları, kalp, karaciğer ve psikolojik hastalıkların tedavisine destek oluyor.

Görme kabiliyetini artırıyor. Unutkanlığı ve dikkat eksikliğini tedavi ediyor.